|
Bez pagātnes nav tagadnes un nākotnes. Tā ir aksioma. FK "Ventspils" ir dibināts 1997. gadā, taču arī agrāk, protams, pilsētā dzīvoja un attīstījās futbols, un šīs daudzu cilvēku tradīcijas un pūles galu galā sekmēja dzeltenzilā kluba izveidošanu tādā izskatā un veidā, kurā tas dzīvo tagad. Tas sekmēja spēcīgāka Latvijas kluba titula iegūšanu. 1969. gadā Ventspils futbolisti pirmo reizi Latvijas čempionu titulu Komandas nosaukums bija Venta. Līdzjutēji ar stāžu atceras, kā mūsu futbolisti toreiz spīdēja Latvijas futbola laukumos. Savās atmiņās par čempionu komandu "Venta" dalās komandas ilggadējais pārstāvis Arijs Šmerlings:
|
- 1963 gadā Ventspils guva tiesības spēlēt Latvijas čempionāta Virslīgā. Šīs tiesības tika izcīnītas sīvā cīņā četru Ventspils, Liepājas, Jelgavas un Rēzeknes pilsētu čempionu turnīrā. Toreiz komandu vadīja Roberts Priekalns, viņš arī uzaicināja mani uz Ventspili. 1964. gadā mēs debitējam Latvijas čempionātā, un ir jāsaka, ka debija bija diezgan veiksmīga. Mēs ieguvām sesto vietu, kas jaunajai komandai, bez šaubām, ir diezgan labs sasniegums. Toreiz čempionātā piedalījās 14 komandas ar pietiekoši labu Rīgas un provinciālu klubu pārstāvniecību. Mums izcēlās Pauls Rubins, kas spēja gūt 15 vārtus mūsu pirmajā sezonā. Viņš vēlāk arī kļuva par komandas treneri, kura nākamajā gadā jau izcīnīja sudraba medaļas. Komanda tika veidota uz Ventspils tirdzniecības ostas bāzes.
Nākamais lielais Ventas panākums bija 1967. gadā, kad mēs izcīnījām Latvijas Kausu. Tas man palika atmiņā ar to, ka es finālā guvu otros vārtus, kas arī noteica spēles iznākumu. Ap to laiku mums jau izveidojās kaujas spējīgs kolektīvs, un jau 1969. gadā tas kļuva par zelta kolektīvu! Venta kļuva par čempioniem! Čempionāta gaitā mēs guvām 43 punktus, 20 spēlēs uzvarējām, 3 spēlēs nospēlējām neizšķirti un tikai 3 reizes zaudējām. Turklāt zaudējām tikai izbraukuma spēlēs: savus līdzjutējus tajā gadā nesarūgtinājām. Mēs guvām 45 vārtus un ielaidām 16. Mūs vadīja spēlējošais treneris, kas ir labi pazīstams ne tikai Ventspils, bet arī Latvijas futbola cienītājiem, Vladimirs Čikiņovs. Un, lūk, mūsu zelta sastāvs:
Leonids Virko, Konstantins Žurkevičs, Aleksandrs Busarovs, Valerijs Jašenko, Aleksandrs Troņevs, Arijs Šmerlings, Vladimirs Samohvalov, Aleksandrs Novašs, Nikolajs Čajevskis, Nikolajs Pozdņakovs, Vladimirs Čikiņovs, Viktors Jurinovs, Viktors Litviņenko, Aleksandrs Rakickis, Valentins Ipolitovs, Vladimirs Kutuzovs, Valentins Vetrenko, Genadijs Hrustaļovs.
Protams, uzvaras nenāk pašas par sevi. Tika ieguldīts milzīgs darbs kā uz laukuma, tā arī treniņos, lai gan tehniski materiālā bāze bija pieticīga. Ziemā trenējamies ostas zālē, bija treniņnometnes Piltenē, dažas reizes braucām uz Moldāviju. Nevar nepieminēt ciešus kontaktus ar bērnu sporta skolu, no kuras pie mums regulāri nāca talantīgā vietējā jaunatne. Starp citu, ja mūsdienīgos apstākļos ir limits uz ārzemju spēlētājiem, Tad tajos laikos komandas sastāvā obligāti bija jābūt diviem spēlētājiem, kas ir jaunāki par 18 gadiem . Tādā veidā komandā parādījās V. Kutuzovs, V.Ivankovičs, N.Dišlovs un vēlāk J.Romaņenko, V.Fjodorovs un citi.
Protams, tika aicināti arī pieredzējušie spēlētāji, kas spēlēja meistaru komandās. Tie ri tādi spēlētāji kā V.Čikiņovs (Daugava), V.Vetrenko, A.Arakeļans, L.Virko (Zvejnieks). Un šīs jaunatnes un pieredzes sakausējums ļāva komandai iegūt vadošās pozīcijas Latvijā.
Lūk, Vladimira Čikiņova komentārs par tām neaizmirstamām uzvaras dienām:
- Visi saprot, ka spēlēt komandā un būt par tās treneri pavisam nav viens un tas pats. Tas ir ļoti atbildīgs darbs, un vēl grūtāk ar to tikt galā, ja nākas sākt čempionāta vidū (sezonai komandu gatavoja V.Vetrenko). Man vairāk gribējās būt uz laukuma, nekā sēdēt malā un vērot komandu
Puiši ir malači! Nav iespējams izcelt kādu konkrētu spēlētāju. Protams, dažiem futbolistiem bija savi sportiskie panākumi, bet ir jārunā par kolektīvu kopumā. Par tādu kolektīvu, kas, ievērojot iekšējo disciplīnu, eksistēja draudzīgā atmosfērā un ieguva tiesības 1969. gadā tikt sauktam par Labāko klubu Latvijā.
Jauna, moderna, futbola kluba Ventspils vēsture sākas 1997. gadā, kad tas tika dibināts. 2007. gadā klubs, kas pārstāv Kurzemes pilsētiņu Ventas upes krastā ar 45 tūkstošu lielu iedzīvotāju skaitu, svinēs savu desmitgadu jubileju. Tik neilgā laikā FK Ventspils pārvērtās par vienu no Latvijas spēcīgākajiem klubiem. Ātri attīstoties un progresējot, FK Ventspils ātri izcīnīja nopietna Latvijas kluba reputāciju, un trofejas arī nelika sevi gaidīt.
2003. gadā FK Ventspils pirmo reizi savā vēsturē uzvarēja Latvijas kausa izcīņas turnīrā. FK Ventspils izcīnīja šo goda trofeju arī nākamos divus gadus pēc kārtas. Un galvenā trofeja Latvijas čempionāta zelta medaļas ilgu laiku palika neizcīnītas. Komanda vairakkārt bija sudraba un bronzas medaļu ieguvēja Latvijas čempionātā, bet klubā sapņoja tikai par pirmo vietu. Beidzot 2006. gadā FK Ventspils kļuva par Latvijas spēcīgāko klubu, izcīnot zelta medaļas Latvijas čempionātā!
Līdz pašai galvenajai kluba trofejai FK Ventspils noveda Ukrainas speciālists Romans Grigorčuks. Dažādos laikos komandu vadīja Krievijas treneris Boris Siņicins, Anglijas treneris Pols Ešvorts, Lietuvas treneris Sauļus Širmjaļis, Latvijas treneris Sergejs Semjonovs.
Neskatoties uz nelielu vecumu, FK Ventspils klubam ir bagāta un aizraujoša Eirokausu vēsture. Debija bija 1999. gadā Intertoto kausa izcīņā, kad FK Ventspils pēc divu maču summas izrādījās spēcīgāks par pazīstamo Norvēģijas klubu Valerenga. Turpmāk, FK Ventspils piedalījās tikai UEFA kausa izcīņā, dāvājot saviem līdzjutējiem aizraujošus mačus pret tādiem spēcīgiem un slaveniem klubiem kā Vācijas Schtuttgart, Norvēģijas Russenborg, Dānijas Brondby, Anglijas Newcastle. Neizšķirtu izbraukuma spēlē pret Newcastle (0:0) var nosaukt par vislielāko FK Ventspils sasniegumu. Bet vēl neaizmirstamāka ir sāncensība ar spēcīgu Brondby 2004. gadā, kuras rezultātā FK Ventspils izsita slaveno Dānijas klubu no UEFA kausa izcīņas
2007. gada 17. jūlijā notika ilgi gaidītā FK Ventspils debija UEFA Čempionu līgā. Lieliska dāvana visiem faniem kluba desmitgades jubilejā! Dzeltenzilie sāka savu vēsturisko ceļu visprestižākā Eiropas kubu turnīrā Velsā, kur tikās ar vietējo komandu TNS. Ventspils pirmo vārtu autors Čempionu līgā ir uzbrucējs Vits Rimkus.
Pirmo uzvaru UEFA Čempionu līgā Ventspils guva nedēļu vēlāk, 25. jūlijā, savā laukumā pārspējot TNS ar rezultātu 2:1. Vārtus guva aizsargi Žans-Pols Ndeki un Deniss Kačanovs. Otrajā kvalifikācijas kārtā Romana Grigorčuka komandas pretinieks bija Austrijas klubs Salzburg, kuru vada leģendārais itāliešu treneris Džovanni Trapatonni.
2008. gadā Ventspils otro reizi savā vēsturē piedalīsies UEFA Čempionu līgā. Un tāpat kā pirms gada, dzeltenzilo pretinieks atkal ir Velsas čempions Llanelli.
2009. gadā "Ventspils" klubam izdevās, kā likās, neiespējamais: iekļūšana UEFA Eiropas līgas grupas turnīrā. Tas ir grandiozs panākums, kas iepriekš nav izdevies nevienam citam futbola klubam Baltijā! FK "Ventspils" pretinieki grupas turnīrā bija slaveni Eiropas klubi: "Sporting" (Portugāle); "Heerenveen" (Holande); "Hertha" (Vācija). Katrā no šīm spēlēm "Ventspils" guva punktus.
2010. gadā "Ventspils" kļuva par Baltijas līgas uzvarētāju, iegūstot visas iespējamās trofejas Baltijā!
2011. gadā "Ventspils" kārtējo reizi iekļuva Latvijas kausa finālā, kas jau ir sestā reize "Ventspils" kluba vēsturē, un lieliskajā stilā ieguva šo goda trofeju, kļūstot par pieckārtējo Latvijas kausa ieguvēju! "Ventspils" komandai izdevās brīnišķīgi noslēgt 2011. gada sezonu, iegūstot zelta medaļas Latvijas čempionātā, kļūstot par četrkārtēju Latvijas čempionu!
Tāda pati Zelta sezona sanāca arī 2013. gada sezona. FK "Ventspils" spīdošā stilā atkal ieguva Latvijas kausu (sesto reizi kluba vēsturē) un vienā elpas vilcienā sasniedza čempionu titulu, izcīnot zelta medaļas piekto reizi! Zelta dublis - trešo reizi FK "Ventspils" vēsturē! Pirmo reizi šāds neaizmirstams un brīnišķīgs sasniegums padevās trenerim Jurģim Pučinskim, kurš kļuva par pirmo Latvijas treneri vēsturē, savā pirmajā pilnajā darba gadā aizvedot klubu līdz triumfam valsts galvenajos turnīros!
Nākamo lielo trofeju dzeltenzilo līdzjutējiem nācās gaidīt trīs gadus. 2017. gadā FK "Ventspils" izcīnīja savu septīto Latvijas Kausu, dramatiskā finālā uzvarot klubu "Riga". Šī uzvara kļuva par ļoti nopietnu sasniegumu, ņemot vērā, ka kopumā dzeltenzilie vairākus gadus pēc kārtas pārdzīvoja pietiekami sarežģītu periodu. Daudzējādā ziņā kausa panākums, kā arī pastāvīga FKV cīņa par vietu uz pjedestāla Latvijas čempionātā, kļuva iespējama pateicoties aktīvai palīdzībai komandai no pilsētas vadības un kluba prezidenta Gunta Blumberga puses. Viņš kļuva par FKV prezidentu 2012. gadā, stājoties mūsu kluba priekšgalā skumjā un smagā momentā, uzreiz pēc priekšlaicīgi no dzīves aizgājušā Jurija Bespalova.
Gunta Blumberga vadībā FK "Ventspils" aizvadīja piecus gadus un izcīnīja četras trofejas - divreiz kļūstot par čempioniem un divreiz uzvarot Latvijas Kausā. 2018. gadā mūsu klubā notikušas nopietnas pārmaiņas. Par kluba prezidentu kļuvis Adlans Šišhanovs, kurš uzreiz iezīmēja galvenos stratēģiskos mērķus - atgriezt FKV patiešām spēcīgākā kluba rangā valstī, cīņa tikai par pirmo vietu un maksimāli veiksmīgu startu Eirokausos, līdzīgi neaizmirstamajai dzeltenzilo iekļūšanai Eiropas Līgas grupu turnīrā 2009. gadā. Uzdevumi un mērķi kļuvuši pat vairāk ambiciozi un vērienīgāki - iekļūšana Čempionu Līgas grupu turnīrā. Vienmēr vajag tiekties uz pašiem grūtākajiem un augstākajiem sasniegumiem! Lai viss dzeltenzilajiem izdodas...
Ventspils uz priekšu!